Mida uuem, seda s***m?

Go down

Mida uuem, seda s***m?

Postitamine by oldmoped on Nelj Sept 03, 2009 8:02 am

Sai täna molekulaarosadeni lahatud üks Pensa tehasest 1992aastal väljunud naisteratas.
Krt, kui poleks vanemat toodangut näinud ja näppinud (kuigi, ega ka need mingid erilised kvaliteetrattad ei olnud), siis arvaks, et see tehas ei oska üldse jalgrattaid teha ja sellega võrreldes on iga hiinas tehtud ükskõikkuisitt eksemplar kah parem.

Esihargi kausid mitte kroomitud vaid mingi imeliku mati pinnakattega, stantsiga löödud, kergel lopergused, raami sisse minevad randid suvaliste näritud otstega.

Keskjooksu võlli koonused üksteise suhtes kergelt tsentrist väljas ja võll loperdab.

Vända külejs olev ketiratas kergel lainetav ja pole ideaalselt tsentris.

Pedaalid plastmassist ja ilma igasuguste laagriteta lihtsalt võllil.

Veljed kergelt munas ja veljevõru liitekoht kergelt punnitav. Kodaraaugu ääred ebaühtlased.

Raam kokku joodetud nii, et muhvid vaatavad kõik natukene eri suundades ja selletõttu on kogu raam korralikult propas.

Esipidurit ega ka kohta selle jaoks pole üldse.

jne jne jne

Imelik veel ka see, et nii esihark kui ka keskjooks kokku laotud lahtiste kuulidega, mitte separaatoriga laagritel - nii ju tunduvalt keerulisem ja ebamugavam teha.

Tundub, et tollasel defitsiidiajal, kus nõudlus ületas pakkumise võis toota (ja ka toodeti) ükskõik kuidas, sest ära osteti nagunii.

Moderaator
Moderaator

Postituste arv : 428
Registration date : 05/07/2009

Vaata kasutaja profiili

Tagasi üles Go down

Re: Mida uuem, seda s***m?

Postitamine by Soobel on Nelj Sept 03, 2009 8:42 am

Mulle on tundunud, et Penza tegi vanasti justkui parimaid vene rattaid. 1992 aasta kandis lasti jah igal pool üle varre, materjale polnud, kõikjal vaid külm, nälg ja kakihäda. Tartu autotehas läks ka hingusele, sest tsinkplekki polnd saada ja uued autod läksid paari aastaga rooste. Jne jne.

Hiina pasaga ikka võrrelda ei tasu, sest venelane oli nii laisk, et ta ei viitsinud leiutada nippe, kuda detailide materjali rauasisaldust alla viia - tehti sellest, mis laos leidus. Hiinlased aga on osanud uskumatuid materjale leiutada ja uskumatust pasast asju kokku panna. Rataste koha pealt ei julge kerasid panti panna, aga tööriistade koha pealt olid küll antud ajastu vene asjad koduextra hiina riistadest peajagu üle.

Koostekvaliteet on muidugi teine asi ja sihukest asja, et vene esihammasratas ei viska või ei ole kaheksas, ma näinud veel ei ole. Aga vähemalt vene ratas siiski sõidab ja käib aastaid, erinevalt hiina kakist, mis mõnesaja kilomeetri järel vajab kõigi laagrite vahetust.

Viimane näide oli mul Pofabori keskjooksuvõll - see oli kiiludega, mingi aeg oli veel uusi võlle saada, mis siis, et mõnesaja kilomeetriga olid laagrikaelad läbi. Aga viimasel aastal läks neid 3tk ja mitte laagrikulumisest, vaid kiirendusest - oli vaid korra vaja foori juurest kiirendada, kui vänt andis järele nagu mutrivõti, võll vintis ja vändad näitasid kella seitset. Olin sunnitud nelikanttapile ja maastikuratta keskjooksupadrunile üle minema, imeläbi on Pofaka keskjooksu vindid tänapäevastega identne (nimetatavat BSA standardiks)
Soobel
Kasutaja
Kasutaja

Postituste arv : 120
Registration date : 12/05/2009

Vaata kasutaja profiili

Tagasi üles Go down

Postitamine by Kevin68 on Reede Sept 04, 2009 1:02 am

Sellise aastakäigu Pensadega olen ma juba üsna tuttav ( päris mitu sellist ratast laiali lammutatud ) . Esihargis oli selline süsteem, et allpool käis tavaline laager nagu ikka ning üleval oli miskipärast enamustel tavalised laagrikuulid, olen ka näinud selliseid millel on mõlemas kausis tavaline separaatoriga laager, kuid samas see võib olla sealt hiljem lisatud. Pedaal pakub küll huvi, äkki leidub pilti? Pole mina ennem Pensa küljes plastmassist pedaale näinud. Pensa ratastel käib ikka sellised, nagu järgmisel pildil:

http://fotoalbum.ee/photos/Kevin68/49102949

On olnud ning palju neist siiamaani alles Pensasi alates 1967 aastast kuni 1993 aastani, kokku on mul neid olnud kümne ringis, ~5 siiani alles ning kõikidel on sellised pedaalid, nagu eeloleval pildil, väljaarvatud 67 aasta PVZ mis oli juba veidi vanema profiiliga üleüldse. Laagritega oligi nii kuidas oli, kuna pedaali laagrid läksid üpris kergelt läbi separaatorite poolest ning kuulid veel kõlbasid leiti mõni kuulike juurde ning laduti ainult kuulid.

Tegelikult on küll nii, et hilisemad rattad on oluliselt halvemad kui näiteks mõni 60-70'nda aasta isend. Aga vene ratas peab päris kaua vastu kui ta korralikult ükskord korda teha.

Kevin.
Kevin68
Lehekülje haldaja
Lehekülje haldaja

Postituste arv : 1084
Registration date : 04/11/2008

Vaata kasutaja profiili http://www.vanaisavokk.forumotion.com

Tagasi üles Go down

Postitamine by oldmoped on Reede Sept 04, 2009 8:46 am

Moderaator
Moderaator

Vaata kasutaja profiili

Tagasi üles Go down

Postitamine by Kevin68 on Reede Sept 04, 2009 9:12 am

Esimest pilti nähes tahtsin juba hõisata, et tegu on lääne ratta omaga.. kuid see Pensa tehase märk helkuril muutis minu meelt. Huvitav, et minu 93nda aasta Pensal on sellised "tüüpilised" vene pedaalid ning laagrikausil ka mingi kerge jõnks sees, ning on veel tuhmim, nagu oleks vabriku määrde all vms.
Kevin68
Lehekülje haldaja
Lehekülje haldaja

Postituste arv : 1084
Registration date : 04/11/2008

Vaata kasutaja profiili http://www.vanaisavokk.forumotion.com

Tagasi üles Go down

Postitamine by Soobel on Reede Sept 04, 2009 9:55 pm

Igatahes põnev ront, väärib igal juhul säilitamist, sest ilmselt toodeti vähe aega ja on nii fekaal, et kaasrondid on ammu prügimäele lennanud. Seepärast ka palju haruldasem kui tüüpilised 60-date kauamängivad, millega vanamutid depressiivsetes eesti väikelinnades senimaani piima veavad.
Soobel
Kasutaja
Kasutaja

Postituste arv : 120
Registration date : 12/05/2009

Vaata kasutaja profiili

Tagasi üles Go down

Postitamine by oldmoped on Püh Sept 06, 2009 5:03 am

Kahjuks ei ole enam midagi säilitada. Kõik kahtlased osad on muidugi ilusti tulevastele põlvedele näitamiseks, kui sitasti saab ka midagi teha, riiulisse arhiveeritud... aga enamvähem kasutuskõlbulikest detailidest + uutest tänapäevastest osadest sai nädalavahetusel emale tarbeese kokku ehitatud.

Raami proovisin nii sirgeks ja rattad joonele ajada, kui sellise muhvide asendiga oli võimalik ja kogu masinale uus värvkate selga. Kergelt läksid raamitorud küll õgvendus protsessi käigus mõlki, kuna tundub, et ka toru sein normaalsest veel õhem aga väga silmatorkavalt hull ei jäänud. Veljed kah õnnestus enamvähem ära sirutada. Rehvid kah tehasest veidi jõnksulised, aga selle elab üle. Kogu laagrijooks masinal sai kõik uus, pedaalid, sadul ja käepidemekummid uued + lisaks külge esimene kaubakorv ja taha seelikuvõrk ja porilapp.
Eks sügisesest soodusmüügist uue enamvähem korraliku ratta ostmine ei oleks sellest ümberehitusest märgatavalt üldse kallim tulnud, aga vähemalt on oma kätega tehtud.

Seda, kas vanainimene seda ka kasutama hakkab, on omaette küsimus.

Moderaator
Moderaator

Vaata kasutaja profiili

Tagasi üles Go down

Postitamine by Sponsored content

Sponsored content

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics